Akıllı Sayaç Doğalgaz Harcamalarını Düşürecek

Kayserili girişimcinin ürettiği ‘Fatura Paylaşım ve Enerji Yönetim Sistemi’ adındaki akıllı sayaç okuma cihazı, doğalgaz harcamalarını düşürecek. Sistem, daire bazında yüzde 60, bina bazında yüzde 30 ‘a varan oranlarda tasarruf sağlayacak.

Erciyes Teknopark’ta faaliyet gösteren Erbe Yazılım ve Elektronik Firmasının ürettiği ve halihazırda Türkiye’de 4 bine yakın müşterisi bulunan fatura paylaşım enerji yönetim sistemi, merkezi sistemle ısıtılan binalardaki enerji tüketimlerini kayıt altına alıyor ve binalar için sayaç okuma maliyetlerini düşürüyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Firma Yöneticisi, 2007 yılında çıkan Enerji Verimliliği Kanunu ile binalarda ısı sayacının kullanımının zorunlu hale gelmesi sonucunda, tüketicilerin yaşadıkları sorunlardan esinlenerek fatura paylaşım enerji yönetim sistemi için çalışmalara başladıklarını kaydetti. Bir yıl gibi kısa bir sürede sistemi aktif hale getirdiklerini belirten Muharrem Erbay sistemin yararlarını şu şekilde anlattı:

Kullanıcı tüketimini anlık takip edebiliyor

“Dairelere takılan sayaçların okunma zorluğu var. Binaların bu sayaçları ya kendilerinin okuması ya da hizmet alımı yaparak dışarıdan okunmasını sağlaması gerekiyor. Sayaç okuması ve paylaştırılması teknik bir konu olduğu ve hesaplama yapmanın zor olmasından dolayı binalar sayaç okuma ve ısı gider paylaşım işini dışarıdan hizmet alımı şeklinde yaptırıyorlar. Bizim geliştirdiğimiz sistemde binaya taktığımız bir cihazla sayaçların anlık olarak okunmasını mümkün hale getiriyoruz, kullanıcılar dairelerinde yaptıkları tüketimleri anlık olarak takip edebiliyorlar, daire, bina, il ve bölge bazında kıyaslama yapabiliyorlar. Özetle, sayaç okuma maliyetini büyük oranda düşürüyor. Kullanıcılar sayaçlarında oluşabilecek arızaları anında görebiliyorlar. Dairelerinde aşırı bir tüketim varsa ya da dairelerinde bir ısı kaçağı varsa ay sonunu beklemeden bu konularda haberdar olabiliyorlar.”

Sistem, kullanıcılara SMS ve e-posta ile bilgilendirme yapıyor

Muharrem Erbay, sistemin bir diğer avantajının da, internet ağı üzerinden okuma imkanı sağladığı için, Türkiye’nin herhangi bir noktasında bulunan sayaçları okumanın mümkün olduğunu ifade etti. Erbay, ayrıca sistemin SMS ile bilgilendirme yaptığını da kaydetti.

Televizyon kurulumu kadar kolay

Söz konusu sistemle daire bazında yüzde 60 ‘lara kadar, bina kapsamında da yüzde 30’lara varan oranlarda tasarruf sağlanacağına dikkat çeken Erbay, sisteminin kurulumunun neredeyse bir televizyon kurulumu kadar kolay olduğunu söyledi. Muharrem Erbay,“Cihazımızı basit bir elektrik bağlantısı ile binaya taktığımızda kullanım için prize takmak yeterli oluyor. Üzerinde bir sim kart yuvası var. Sim kart takılıp cihazın enerjisi verildikten sonra hemen hemen kullanıma hazır hale geliyor. Müşterilerimiz bize ulaştıktan sonra binalarında bir keşif yapıyoruz. Binalardaki ihtiyaçları tespit ediyoruz. Örneğin binanın kablolamaya ihtiyacı varsa bunu yapıyoruz. Daha sonra cihazı takarak sistemi devreye alıyoruz. Abonelerimiz, www.faturapaylasim.net üzerinden kullanıcı bilgileriyle giriş yaparak, kendi sayaçlarını kendileri okuyup ısı giderlerini kendileri paylaştırabilir duruma geliyorlar” diye konuştu.

Muharrem Erbay, kullanıcıların, faturapaylasim.net internet adresinden kendilerine ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.