ETTO

ETTO ( Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi )

Detaylı bilgi için: www.erciyestto.com

Erciyes Teknopark A.Ş. altında 2010 yılında kurulan ETTO, Kayseri’nin Ar-Ge potansiyelini harekete geçirmek amacıyla katma değeri yüksek ürünler geliştirilmesini sağlamakta ve bölgenin kalkınmasına hizmet etmektedir. ETTO güvenli, geniş ve modern alanlarda ISO 9001 standartlarında TTO hizmeti sunmaktadır.


Bir fikrin ekonomik değere dönüşmesine kadar geçen tüm süreçlerde 25 kişilik uzman kadrosu ile aktif rol almaktadır. Bilginin teknolojiye dönüşüm sürecinde Eciyes Üniversitesi ve Kayseri Üniversitesi'ne TTO hizmeti vermektedir.

ETTO’nun sağladığı başlıca hizmetler aşağıda yer almaktadır
Farkındalık ve Eğitim Hizmetleri
Proje Destek Hizmetleri
Özel Sektör Ar-Ge Proje Fonlarında Proje Destek Hizmeti
Akademik Proje Destek Hizmeti
AB ve H2020 Proje Destek Hizmetleri
Üniversite –Sanayi İşbirliği Hizmetleri
Fikri Hak Hizmetleri
Patent Hizmetleri
Faydalı Model Hizmetleri
Marka Tescil Hizmetleri
Girişimcilik ve Kuluçka Hizmetleri
Avrupa İşletmeler Ağı Hizmetleri

 

Sera

Sera Kuluçka Merkezi
Sera Kuluçka Programı, girişimci adaylarının teknoloji tabanlı, yenilikçi, ticari değeri yüksek iş fikirleri üretmelerini ve bu iş fikirlerini ürüne/hizmete dönüştürüp pazara sunmalarını sağlayarak başarılı girişimciler yetiştirmeyi amaç edinmiş bir kuluçka programıdır.

Sera Kuluçka Programı, benzeri olmayan ve tamamen özgün bir kuluçka modeli ile işletilmektedir. Girişimci adayları, Sera Kuluçka Merkezi’nde kendilerine tahsis edilen her türlü donanıma sahip ofis alanlarında çalışabilir ve süreç boyunca Sera Kuluçka Merkezi’ndeki eğitim, mentörlük gibi ayrıcalıklı hizmetlerin tamamından ücretsiz olarak faydalanabilirler.

Sera Kuluçka Programı Pre Sera, Sera, After Sera ve Pro Sera olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır.

Pre Sera aşaması, diğer tüm kuluçka modellerinden farklı olarak henüz iş fikrine dahi sahip olmayan girişimci adayları için özel olarak tasarlanmıştır. İlham, Fikir ve
Doğrulama alt aşamalarını içermektedir. Sera’da yer almak için girişimcilik niteliklerine sahip olunması yeterlidir, iş fikrinin üretilmesi için Sera gereken hizmeti ücretsiz temin etmektedir.

Sera aşaması ortaya konulan iş fikrinin prototipe dönüştürülmesi sürecini ifade etmektedir. Bu süreçte girişimcilere çalışma alanı ve hızlı prototipleme laboratuvarı olanakları sunulur.
After Sera aşaması, Sera aşamasında üretilen veya var olan prototipi, ar-ge çalışmalarıyla geliştirip, piyasaya sunulduğu basamaktır.
Pro Sera’da ise amaç şirketlerin ulusal pazarda önemli bir pay sahibi olarak uluslararası pazara açılmalarını sağlamaktır. Bu kapsamda şirketlerin profesyonelleşmesi, kurumsallaşması ve markalaşması için birebir mentörlük hizmetleri verilmektedir.

Sera Kuluçka Merkezinde; Akıllı Yaşam, Akıllı Şehircilik, Mobil Uygulamalar, Robotik, Kablosuz İletişim, Giyilebilir Teknolojiler, Mobil Sağlık, Akıllı Eğitim, Yenilenebilir ve Akıllı Enerji Sistemleri, Bilgi Teknolojileri ve Yazılım, Gıda Teknolojileri gibi alanlardaki projeler yürütülmektedir.
Detaylı bilgi için: www.seraincubation.com

AİA

Avrupa'daki firmalar ile işbirliği yapmak ister misiniz?
Avrupa İşletmeler Ağı'nın parçası olan, 53 ülkede bulunan 600'den fazla partner kuruluşun erişebildiği bir firma veri tabanı olan, AİA İş Ortaklığı Veri tabanında belli projelerde çalışmak üzere veya firmaların faaliyetleri kapsamında beraber çalışabilecekleri ortak arayan binlerce firma bulunmaktadır.
Siz de firmanızın irtibat ve işbirliği talebine ilişkin detaylı bilgilerin bu veri tabanına belirttiğiniz süre boyunca dahil edilmesini sağlayabilir, teklifinizin veya talebinizin Avrupa çapında ilgili ülkelerde bulunan kuruluşlar tarafından yayınlanmasını sağlayabilir, ya da hedeflediğiniz pazara girmek için ihtiyacınız olan yerel işletmeyi bulabilirsiniz.


 

Erban

ERBAN
Türkiye’de son yıllarda revaçta olan Amerika ve Avrupa’da uzun yıllardır uygulanmakta olan ve “Angel Investor” veya “Business Angel” olarak tanımlanan melek yatırımcı kavramı ekosistemin geliştirilmesi adına lisanslı melek yatırımcılara vergi muafiyeti sağlamaktadır.

15 Şubat 2013 tarihli ve 28560 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında Yönetmeliğin 32. Maddesi gereğince Bireysel Katılım Sermayesi Sistemi kapsamında işbirliği yapılmak üzere Erciyes Teknopark A.Ş. ERBAN Erciyes Melek Yatırım Ağı Hazine Müsteşarlığı’nca Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı olarak akredite edilmiştir.

Türkiye’de halihazırda 13 akredite melek yatırımcı ağı bulunmaktadır. Bunların tamamı İstanbul, Ankara ve İzmir’de kurulmuştur. 14.akredite melek yatırımcı ağı ise Anadolu’dan ilk kez Erciyes Teknopark A.Ş. ERBAN Erciyes Melek Yatırımcı Ağı olmuştur.

Kayseri’de de melek yatırım ekosisteminin canlandırılması ve bireysel girişimcilerin desteklenmesi amacıyla kurulan ERBAN Erciyes Melek Yatırım Ağı’nın temelleri 2014 yılında atılmıştır. Kayseri’de halihazırda 5 lisanslı melek yatırımcı bulunmaktadır. Yaklaşık 10 potansiyel melek yatırımcı adayı ile de BKY lisansı konusunda görüşmeler devam etmektedir.


Detaylı bilgi için : www.erban.com.tr

ETTOSOFT

ETTOSOFT YAZILIM KÜMESİ


Erciyes Teknopark çatısı altında kurulan ETTOSOFT YAZILIM KÜMESİ, uluslararası rekabetin geliştirilmesini sağlamak amacıyla; Ekonomi Bakanlığı tarafından 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği gereğince başlatılan UR-GE Teşvik Programı’ ndan yararlanmaktadır.

Kayseri’nin ilk, Türkiye’nin ise  ikinci yazılım kümesi olan ETTOSOFT YAZILIM KÜMESİ Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi nin yönetici şirketi olan ERCİYES TEKNOPARK A.Ş. çatısı altındaki 150 den fazla Ar-Ge firması arasından seçilen 27 üye firmadan oluşmaktadır. Bu firmaların 18’i aktif olarak yapılan faaliyetler ve düzenlenen eğitimlere katılmaktadırlar.

“İş Birliği Güç Birliği” sloganıyla yola çıkan ETTOSOFT Yazılım Kümesi, Ekonomi Bakanlığınca desteklenen Kümelenmeler arasında öncü ve örnek olma yolunda iddialıdır. Yazılım ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren üye firmalar,  birlikte hareket etmeden doğacak sinerji ile uluslararası rekabet güçlerini artırmak amacıyla 36 ay boyunca; ihtiyaç analizi, eğitim ve danışmanlık, yurtdışı pazarlama programı ve alım heyeti gibi çalışmalar için destekleneceklerdir.
Süreç içerisinde Türkiye deki başarılı UR-GE faaliyetlerini de yakından takip eden Ettosoft Yazılım Kümesinin şu ana kadar gerçekleştirdiği faaliyetler ekli faaliyet raporunda açıklanmıştır.

Misyonumuz

Paydaşlarımızın ülke ekonomisine katkı sağlayan, yurt dışı piyasalarında söz sahibi güçlü firmalar arasına gireceğine inanıyoruz. Ettosoft Yazılım Kümesi olarak hep birlikte ihracata hazırlık anlamında firma altyapısının güçlendirilmesi, eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama faaliyetlerinde en etkin teknik desteğin sağlanmasıyla paydaşlarımızı ihracat yapan başarılı firmalar arasına katılmaları için çalışıyoruz.

Vizyonumuz

Yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla desteklerin en etkin ve verimli şekilde kullanılması, temelleri atılan Kümelenmenin bir başarı öyküsüne dönüşmesi, yazılım kümelenmesi yönünde öncü ve örnek olarak kalıcı başarının devamını sağlamak, birlikte hareket etmeden doğacak sinerji ile uluslararası rekabet gücümüzü artırarak yurt dışı piyasalarında söz sahibi olmaktır.

Detaylı bilgi için : www.ettosoft.com

Lab Erciyes

Hızlı Prototipleme Atölyemiz “Lab Erciyes” Hizmetinizde!...
Erciyes Teknopark, bünyesindeki kiracı firmalara ve Sera Kuluçka Merkezi’ndeki takımlara, yaptığı çalışmalarla yenilik sunmaya devam ediyor.
Erciyes Teknopark yerleşkesi Teknopark 4 bina girişinde açılan “LAB Erciyes Hızlı Prototipleme Atölyesi’nde”, girişimciler ürünlerinin prototipini hızlı bir şekilde üretip test etme şansını yakalayabilecekler.
Lab Erciyes içerisinde prototip çalışması için temel gereksinimlere yönelik makine, alet, teçhizat ve üretim ekipmanları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Lab Erciyes Hızlı Prototipleme Atölyesi’nde kiracı firmalara ve Sera Kuluçka Merkezi’ndeki takımlara yönelik 3 boyutlu baskı hizmeti de verilmektedir. Baskı almak isteyen firmalar online formu doldurarak başvuru yapabilir. Hizmetle ilgili bilgi almak isteyen firmalar ise 201 nolu dahili numara üzerinden Lab Erciyes’e ulaşabilir.
Lab Erciyes’de kullanıcıların tüm ihtiyaçları düşünülerek malzeme temini yapılmıştır. Lab Erciyes’te çalışma süresince aşağıdaki ekipmanlar kullanılabilmektedir:

*Bilgisayarlar ve Xerox yazıcı
*3D yazıcı(Ultimaker)
*CNC masa üstü
*Arduino setleri
*Ölçüm cihazları
*Multimetre
*Avometre
*Kumpas
*Metre
*Delici ve kesici matkaplar
*Şarjlı tornavida
*Lehim ve kart ekipmanları
*Somun, civata ve vida takımları
*Rondela ve değişik ölçülerde el mengeneleri
*Anahtar,lokma takımı ve alyan setleri
*Değişik ölçülerde tornavida çeşitleri, pense, kargaburnu, yan keskiler
*Eye seti ve diğer yardımcı ekipmanlar.
Hızlı Prototipleme Atölyesi Lab Erciyes’in sosyal alanı Lab Cafe’de, farklı atmosferiyle sizlere ilham verirken yeni girişimcilerle tanışmanıza imkan sağlamaktadır. Lab Cafe’de etkinliklerinizi planlayabilir, tecrübe paylaşımları gerçekleştirebilir ve arkadaşlarınızla birlikte yeni fikirler geliştirebilirsiniz.
Erciyes Teknopark olarak firmalarımıza ve Sera Kuluçka Merkezi’ndeki takımlara daha iyi hizmet sunabilmek adına sürdürdüğümüz faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor olacak.

 

ETTOTRONIC

ETTOTRONIC Elektronik Kümesi

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketi olan Erciyes Teknopark A.Ş. çatısı altında farklı sektörlerden 220  Ar-Ge firması faaliyet göstermektedir. Firmaların sektörel dağılımları incelenerek, elektronik alanında doğal bir kümelenmenin gelişimi dikkatleri çekmiş ve elektronik alanında resmi küme faaliyetlerine başlanmasına karar verilmiştir.

ETTOTRONIC Elektronik Kümesi ile;

-Teknoparkta elektronik sektöründe faaliyet gösteren firmaların kümelenmesini sağlamak,

-Eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ortak ihtiyaçları karşılamak,

-Küme üyesi firmaların yurtdışı pazarlara erişmelerini sağlamak,

-Firmaların ürünlerinin yurtdışı pazarlarına açılmasını kolaylaştırmak,

-Yurtdışında benzer sektörlerde faaliyet gösteren şirketler ile teknik ve ticari işbirliği geliştirmek amaçlanmıştır.

Nihai olarak Erciyes Teknopark çatısı altında faaliyet gösteren ve kurulan elektronik kümesine üye olacak firmalar tarafından yapılan ihracatın artması ve sürdürülebilir ihracatın geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kayseri, bulunduğu bölge içerisinde sanayi, teknoloji üretimi ve ihracat konusunda önde gelen şehirdir. Bu nedenle genellikle diğer illerden genç istihdam göçü olmaktadır. İl içerisinde elektronik sektöründe faaliyet göstermekte olan özellikle Ar- Ge yapan firmaların büyük bir çoğunluğu ise Erciyes Teknopark çatısı altında bulunmaktadır. Kümenin kurulacağı ortam yüksek iş potansiyeline sahiptir. Firmalar açısından diğer iller ile çalışma imkânı bulunmaktadır. Ürün üretimi ve lojistik hizmetleri açısından güçlü altyapıya sahiptir.

ETTOTRONIC Elektronik Kümesi firma seçimleri yapılırken aşağıda yer alan hususlara dikkat edilmiştir.

  • Uluslararası pazarlarda yer alma potansiyeli,
  • Firma yetkililerinin kümelenme bilincini taşıyor olması ve başka firmalarla ortak çalışma yapmaya yatkın olması,
  • Firmanın, eleman yetiştirme ve aktif ekip çalıştırma yeteneğine sahip olması,
  • Yeni ürün veya süreç geliştirmek amacıyla Ar-Ge çalışması yapabiliyor ya da yapacak kapasite ve bilinçte olması,
  • Ar-Ge kültürünün firma içinde benimsenmiş olması,
  • Sektörü ve pazarı analiz edebilme, sorunlara çözüm getirebilme kabiliyetine sahip olması.

Bu kapsamda kurulan ETTOTRONIC Elektronik Kümesi ile küme içerisinde yer alan  firmalar ve bu firmaların geliştirdiği ürünler incelendiğinde alınan destek ile hızlı büyüme gösterecekleri ve  uluslararası pazarlara açılabilecekleri öngörülmektedir.